غار چال نخجیر کجاست؟

یکی از دیدنی هایی که در سفر به شهرستان دلیجان می توانید تجربه کنید گردش در غار چال نخجیر است. گردش در غار چال نخجیر به شما فرصتی برای بازدید از آن است

گردش در غار چال نخجیر و زیبایی های آن

 

اگر به دنبال گردشگاهی در اطراف شهر دلیجان هستید گردش در غار چال نخجیر را از دست ندهید. این غار طبیعی بسیار زیبا و معبد باستانی نزدیک به آن یکی از عوامل جذب گردشگر از سراسر دنیا به این منطقه می باشد. برای راحتی بیشتر می توانید در تور یکروزه  غار چال نخجیر ثبت نام کنید اما اگر  تمایل نداشتید که در تور غار چال نخجیر و معبد خورهه ثبت نام کنید و مایل بودید به صورت گروهی این سفر را تجربه کنید بهتر است قبل از سفر اطلاعات لازم را داشته باشید. در این مقاله دربارۀ این منطقه و زیبایی های آن با شما گفتگو می کنیم.

 

غار چال نخجیر کجاست؟

اگر مایلید که یکی از مکانهای زیبای شهرستان دلیجان را بازدید کنید ما به شما غار چال نخجیر را توصیه می کنیم .   چال نخجیر در حقیقت به معنی پایین شکارگاه است که مکانی بوده که شکارچیان شکارشان را به سمت آن می فرستادند برای رسیدن به غار دو راه وجود دارد می توانید از سلفچگان بروید یا از سمت کاشان به این منطقه سفر کنید. اگر به مسیر سفر آشنایی ندارید تور یک روزه غار چال نخجیر انتخاب مناسبی برای شماست.

ساده ترین راه برای رفتن به غار، حرکت از مسیر اتوبان اصفهان به سمت دلیجان است. شما باید کمی در مسیر حرکت کنید تا به جادۀ نراق برسید. بعد از طی پانزده کیلومتر در این جاده می توانید تابلوی راهنمای مسیر غار را ببینید. به علت ارزان بودن قیمت تور غار نخجیر امکان بازدید از این مکان برای همه فراهم است.

 

 

گردش در غار چال نخجیر

اگر مایلید در یکی از زیباترین مناطق طبیعی و گردشگری استان مرکزی سفر کنید باید به کوه تخت روستای نراق بروید. این غار زیبا جزء غارهای افقی به جا مانده از دوران سوم زمین شناسی است. کشف این غار به سال ۶۷ برمی گردد، زمانی که برای ساخت جاده کوه را منفجر کردند و دهانۀ غار پدیدار شد. سنگ های مرجانی موجود در این غار چند میلیون سال قدمت دارند و در زمان گردش در غار چال نخجیر می توانید زیباترین و شگفت آورترین مناظر را در زیر زمین ببینید. به گفتۀ کارشناسان غار چال نخجیر نزدیک به هفتاد میلیون سال قدمت دارد. ورودی آن ده متر عرض دارد و ارتفاع آن بین ده تا چهل متر است.

 

دهانۀ غار

اگر هنوز نتوانستید مسیر غار را پیدا کنید به دنبال چاه های آب آشامیدنی دلیجان بگردید. دهانۀ غار بالاتر از این چاه هاست. البته در ابتدای کشف دهانۀ غار تا این حد وسیع نبود و شاید کمتر از دو متر وسعت داشت. اما با گذر زمان و استقبال بازدیدکنندگان دهانه بزرگ تر شد و انواع امکانات و تجهیزات برای گردشگران در اطراف آن آماده شد. امروزه دیگر می توانید  امکاناتی مانند مهمانسرا برای مسافران راه دور، بوفه تهیه مواد غذایی، مغازۀ  فروش یادگاری و سالن انتظار را در اطراف آن ببینید که به شما اجازه می دهد سفر راحت تری داشته باشید.

 

گردش در غار چال نخجیر و ویژگیهای آن

اگر می خواهید گردش در غار چال نخجیر را تجربه کنید لازم است که کفش مناسب و لباس و لوازم مناسب غار نوردی داشته باشید تا بتوانید مسیر پنج کیلومتری غار را طی کنید. این غار دیوارها و سقف آهکی دارد. در حقیقت این غار مرجانی در اثر حرکت یک گسل معکوس در بیش از هفتاد میلیون سال قبل به وجود آمده است.

گردش در غار چال نخجیر می تواند سرگرم کننده باشد چون این غار چندین تالار و راهروهای طولانی دارد. همچنین چند حوضچۀ آب نیز در آن وجود دارد. در طول مسیر می توانید  از دیدن بلورهایی که در اثر چکیدن آب و مواد معدنی از سقف پدیدار شده اند لذت ببرید. این بلورها که به چکنده و چکیده معروفند منظرۀ غار را شگفت آور می کنند.

تالارهای غار نخجیر بسیار زیبا هستند و نام های مختلفی دارند. مانند سفره عروس، چهل ستون، باغ وحش، برزخ، تالار زیبایی و چهلچراغ. مناظر این باغ زیبا و بکر است و به قدری زیباست که هر ساله هزاران نفر را از سراسر دنیا جذب خود می کند. شما می توانید تندیس های آهکی را که به صورت طبیعی به شکل حیوانات ایجاد شده را نیز ببینید. سنگ هایی به شکل گوزن، انسان، کبوتر، عقاب و تمساح که به صورت طبیعی و بدون دخالت انسان شکل گرفته اند.

 

معبد خورهه

معبد خورهه که در گذشته به عنوان باقی مانده ای از یک آتشکدۀ دوران سلوکیان شناخته می شد در حقیقت باقیمانده ای از یک خانۀ بزرگ است که تاریخ ایجاد آن یک قرن قبل از میلاد مسیح است. اگر برای گردش در غار چال نخجیر رفتید حتما سری نیز به این منطقه بزنید. این بنا با داشتن دو ستون بزرگ و معماری مشابه دوران یونان  باستان شناسان بزرگی را جذب خود ساخته است. در دوران مغولان این منطقه به یک گورستان تبدیل شده و از حیث معماری تفاوت کاملی با تخت جمشید دارد. در سال ۱۹۵۵ در این منطقه کاوش هایی انجام شد که در آن با کشف تعدادی ظروف سفالی به جا مانده از دورۀ سلوکیان قدمت این بنا نیز اثبات شد.

به نسبت شگفتی هایی که در این منطقه میبینید قیمت تور غار چال نخجیر بسیار مناسب است. اگر علاقه مند به بازدید از این منطقۀ زیبا هستید در تور یکروزه غار چال نخجیر ثبت نام کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *